Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną?

pisanie

Prezentacja multimedialna w dzisiejszych czasach jest nie tyle pomocna, co niezbędna. Przydaje się nie tylko przy publicznych wystąpieniach- dzięki przejrzystej formie jest też doskonałą formą sprawdzającą się np.  w nauce przed egzaminami. Chociaż przygotowanie takiej prezentacji wydaje się banalnie proste, to niestety łatwo ją zepsuć.

Obecnie trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek wystąpienie publiczne bez prezentacji multimedialnej.W jaki sposób należy przygotować prezentację, aby przyniosła ona oczekiwane efekty?

Odpowiednie slajdy

Każda prezentacja multimedialna składa się ze slajdów. Niezależnie od programu, w którym jest wykonywana trzeba zwrócić szczególną uwagę na pierwszy slajd. Jest on zawsze najdłużej wyświetlany, dlatego nie możemy zapomnieć zarówno o tytule prezentacji jak i naszym nazwisku. Pierwszy slajd rozpoczyna prezentację, musi więc przykuć uwagę publiczności. Warto przygotować zarys, czyli główne punkty przedstawiane w prezentacji- jest to poniekąd odpowiednik spisu treści. Nasza prezentacja musi być spójna zarówno pod względem treści jak i zdjęć. Nie może składać się z przekopiowanych tekstów i kilku obrazków. Niezwykle istotny jest też ostatni slajd, który często jest podziękowaniem za uwagę słuchaczy lub wskazaniem danych kontaktowych.

Treści

Mogą być prezentowane zarówno w formie kluczowych haseł jak i w punktach. Każdy z nich powinien być pisany jednakową czcionką, oczywiście ważniejsze informacje można wytłuścić lub zaznaczyć w charakterystycznym kolorze np. czerwonym. Tytuły zaleca się pisać większą czcionką, pozostałe teksty mniejszą Nie należy przesadzać z umieszczaniem treści w prezentacji- wówczas publiczność zamiast słuchać wystąpienia zacznie jedynie czytać to, co będzie na slajdach lub co gorsza w ogóle nie będzie zainteresowana naszym wystąpieniem.

Wizualizacja

Zdjęcia, które mają znaleźć się w prezentacji powinny być dobrej jakości. Nie jest wskazane wzbogacanie obrazków efektami typu rozmycie, sepia czy też innymi ozdobnikami. Lepiej postępować według zasady: im prostszy przekaz, tym lepszy. Dotyczy to również wykresów i grafów- nie należy przesadzać z kolorami i informacjami w nich zawartymi. Przedobrzyć możemy też z animacją, dlatego lepiej w ogóle jej nie stosować. Dobierając podkład również należy zachować ostrożność, muzyka czasami nie jest w ogóle wskazana. Jednak jeśli chcemy użyć podkładu to zadbajmy o to, by nie był on motywem przewodnim a jedynie dobrze komponującym się tłem.

Na każdą okazję

Prezentacje multimedialne towarzyszą zarówno uczniom przy wygłaszaniu referatów na lekcjach, jak i profesorom uczelni wyższych. Tego typu formy są również stosowane przez szkoleniowców i biznesmenów. Prezentacje wykorzystują również studenci podczas obrony pracy dyplomowej.

Niezależnie od tego jakie stanowisko się reprezentuje, przed wystąpieniem koniecznie trzeba sprawdzić czy w naszej pracy multimedialnej nie ma błędów- zaniedbanie stylistyczne lub co gorsza, ortograficzne potrafi zepsuć nawet najlepsze zaprezentowanie tematu.

Artykuł powstał dzięki pisanie.co