Dziecko w kuchni

Dziecko w kuchni – takie połączenie często wywołuje w dorosłych niepokój. Zupełnie niepotrzebnie! Zaproszenie dziecka do wspólnego gotowania to doskonała okazja do nauki poprzez zabawę.

Korzyści ze wspólnego spędzania czasu w kuchni są wielorakie: wychowawcze, edukacyjne, kreatywne, emocjonalne. Już nawet dwu-, trzylatek może pomóc nam w przygotowaniu posiłku, umycie warzyw czy owoców będzie dla niego wielką frajdą i przy okazji dobrym momentem do wyrobienia nawyku oczyszczania produktów przed ich spożyciem. Warto wykorzystać tę okazję by nauczyć dziecko nazw owoców i warzyw, ich kształtów i kolorów a nawet zachęcić swoją pociechę do liczenia.

Nauka przez zabawę

Wspólne gotowanie może okazać się przyjemną dla wszystkich lekcją wychowawczą. Dziecko ma okazję zobaczyć na czym polega współpraca, w czym może pomóc, a czego mu nie wolno. Uczy się odpowiedzialności, współdziałania, koncentracji a także cierpliwości. Kuchnia to przecież doskonałe miejsce na naukę poprzez zabawę: maluch zapamiętuje nowe słowa, uczy się kolorów i kształtów, stymulowane są jego zmysły smaku i powonienia, poznaje liczby i miary: mililitry, gramy, litry i kilogramy, od różna konsystencje: rzadkie, gęste, miękkie i twarde. To doskonały sposób na pobudzenie zmysłu dotyku: pozwól dziecku poczuć różnicę między strukturą cukru a mąki, kaszy i ryżu, sprawdźcie, jak zachowuje się surowy makaron, a jak ugotowany, ugniećcie razem ciasto.

Niezliczona ilość pomysłów

Czas, który spędzicie w kuchni, pozwoli wyzwolić twórcze pokłady wyobraźni: możecie bawić się kolorami, ozdabiać kanapki, komponować obrazy. Dobrym pomysłem będzie np. przygotowanie kanapki w kształcie samochodu, jeża czy myszki na łące. Tak przygotowaną samodzielnie kanapkę dziecko na pewno zje z apetytem. Korzyści płynące ze wspólnie spędzonego czasu w kuchni można stale mnożyć, a pomysły na kreatywną zabawę nigdy się nie kończą. Wspólne przyrządzanie różnych potraw czy nakrywanie do stołu sprawi, że pomaganie rodzicom stanie się dla dziecka naturalnym i przyjemnym obowiązkiem a co najważniejsze spędzicie razem czas.