Szybkie płatności internetowe kontra tradycyjny przelew bankowy

Współczesne sklepy internetowe powinny zapewnić konsumentom wiele opcji odnośnie formy płatności za dokonane zakupy. Obecnie do najpopularniejszych form wykonywania transakcji gotówkowych on-line zalicza się nadal tradycyjne przelewy bankowe oraz, coraz częściej, szybkie płatności internetowe, typu pay-by-link. Która z tych metod jest dogodniejsza dla konsumentów?

Tradycyjny przelew bankowy

Ta forma transakcji internetowych była do pewnego czasu jedną z popularniejszych metod płacenia za usługi online. Przelew tradycyjny, to oczywiście mniej wygodna forma płatności. Związana jest bowiem z  koniecznością wypełniania stosownego blankietu, udania się na pocztę lub do stacjonarnej placówki bankowej. Nie brakuje jednak nadal osób, które są wierne tej formie płatności.

Dokonywanie transakcji internetowych, w tym samego zakupu, nie dla wszystkich bowiem równoznaczna jest z łatwością korzystania z nowości technologicznych, jaką jest konto internetowe. Kupujący w sklepie internetowym kierują się nierzadko łatwiejszą dostępnością produktu, w stosunku do asortymentu w sklepach stacjonarnych.

Trend jaki obserwowany jest od dłuższego czasu pokazuje jednak, że obecnie tradycyjna forma przelewu traci swoich zwolenników z powodu kilku istotnych czynników. Przede wszystkim chodzi tutaj o czas realizacji całej transakcji. Niestety, tradycyjne przelewy bankowe wiążą się z dłuższym czasem oczekiwania na dokonanie transakcji, a tym samym przekłada się to na wydłużenie czasu realizacji zamówienia.

Szybkie płatności internetowe

Najpopularniejszą obecnie metodą płacenia za zakupy online, która zyskuje z każdym rokiem coraz większą rzesze zwolenników, są, bezsprzecznie, szybkie płatności internetowe. Na plus w tym przypadku można na pewno zaliczyć ogromny komfort w korzystaniu z szybkich płatności. Formularz takiej usługi jest zazwyczaj wypełniany automatycznie przez system, a zadaniem konsumenta jest wyłącznie zalogowanie się do własnego systemu bankowości elektronicznej oraz dokonanie autoryzacji przelewu bez konieczności wychodzenia z domu. Zaletą płatności internetowych zarówno dla kupujących, jak i sprzedających jest również otrzymanie przez nich szybkiej informacji zwrotnej o zrealizowaniu transakcji. Dzięki temu konsument ma od razu pewność, że przelew został wykonany, a sprzedawca, po szybkim otrzymaniu należności, może przystąpić do natychmiastowej realizacji zamówienia.