Poznań dla ciekawych: Dzielnica Cesarska

Poznań

Poznań to nie tylko malownicza starówka oraz Otrów Tumski. To również piękne okolice Jeziora Maltańskiego oraz Dzielnica Cesarska, na terenie której również nudzić się nie można. Jakie atrakcje zasługują tu na wyróżnienie? Dla kogo ta część miasta stanie się ciekawym punktem w programie wycieczki po Wielkopolsce?

Z kart historii – Dzielnica Cesarska i jej dzieje
Dzielnica Cesarska jest dość młodą częścią Poznania. Jej rozwój rozpoczyna się w początkach XX wieku. To właśnie w tym czasie niszczona jest część obiektów wchodzących w skład Twierdzy Poznań, a ich miejsce zajmuje nowa zabudowa. Są to nowe gmachy, projektowane przez znanych i cenionych architektów, które nawiązują co stylów znanych w przeszłości. Neobarok, neorenesans – oto wybrane style, które w tej części miasta do dziś zajmują miejsce bardzo ważne. Warto pamiętać, że Dzielnica Cesarska została zaprojektowana w taki sposób, by podkreślać niemieckość miasta, a jednocześnie stać się jego nowym centrum. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas spaceru po tej części Poznania?


Dzielnica Cesarska i jej atrakcje

Kto w czasie wycieczki po Poznaniu trafi na teren Dzielnicy Cesarskiej, ten z pewnością żałować nie będzie. Plac Wolności z charakterystyczną fontanną, oddaną do użytku w 2012 roku bez wątpienia jest bardzo ważnym punktem w tej części miasta. Piękną fasadą przyciąga hotel Bazar, pochodzący jeszcze z XIX wieku. Ciekawym obiektem, pochodzącym już z początku XX wieku, jest gmach Muzeum Narodowego. Placówka ta może się pochwalić ciekawą kolekcją dzieł sztuki, zatem wizyta w jej murach stanie się wyjątkową przygodą dla wszystkich miłośników rzeźby i malarstwa. Ciekawym obiektem w tej części Poznania jest też Biblioteka Raczyńskich – pierwsza biblioteka publiczna na terenie Wielkopolski, której powstanie jest zasługą hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Niezapomnianych wrażeń dostarczy też wizyta przy Zamku Cesarskim, który powstał jako rezydencja Wilhelma II – cesarza Niemiec i króla Pruskiego. Gmach Teatru Polskiego oraz dom handlowy, nazywany (nie bez powodu) Okrąglakiem – oto kolejne ciekawostki, z którymi kojarzona jest Dzielnica Cesarska. Warto się z nimi zapoznać w trakcie wycieczki po Poznaniu, gdyż każdy z tych obiektów jest ciekawą pamiątką z okresu, który w dziejach miasta miał wyjątkowe znaczenie.

Poznań to liczne atrakcje oraz piękne budowle, które pochodzą z różnych okresów historycznych. W czasie spaceru po Dzielnicy Cesarskiej każdy z nas może się szybo przekonać o tym, że gmachy wznoszone na przełomie XIX i XX wieku mogą być równie ciekawe, jak te, które wznoszono kilka wieków temu.

Poznań i jego skarby

Wycieczki po Wielkopolsce to wspaniała lekcja historii, którą najlepiej rozpocząć na terenie Poznania. To miasto może się pochwalić wieloma cennymi zabytkami, a spacer po jego historycznych uliczkach stanie się dla każdego z nas wspaniałą przygodą. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Jednym z tych miejsc, z których Poznań może być wyjątkowo dumny, jest rynek. Kto zajrzy na jego teren, ten będzie mógł nacieszyć się widokiem słynnych domków budniczych oraz spędzić czas w pobliżu ratusza – pięknej budowli, uznawanej za jeden z najciekawszych przykładów stylu renesansowego w Polsce. W pobliżu rynku czeka kolejna ciekawostka. To Zamek Królewski, będący pamiątką z czasów Przemysła I. Spacer Traktem Królewsko-Cesarskim, wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania oraz wizyta w Centrum Kultury Zamek to kolejne propozycje dla tych, którzy chcą w ciekawy sposób spędzić wolny czas w wielkopolskiej stolicy.

Zwiedzanie Poznania – co zobaczyć?

Zwiedzanie Poznania nie może się obejść bez wizyty na Ostrowie Tumskim, znanym z potężnej katedry św. Piotra i Pawła. To jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w kraju, do którego warto zajrzeć ze względu na długą historię tego obiektu oraz na cenne dzieła sztuki, które kryją się w kościelnym wnętrzu. Katedra na Ostrowie Tumskim może się pochwalić historią sięgającą X wieku, o czym najpiękniej przypominają relikty romańskich budowli. Turyści zaglądają tu również ze względu na królewskie grobowce oraz na pozostałości baptysterium i chrzcielnicy – domniemanego miejsca chrztu Mieszka I. W trakcie zwiedzania katedry warto się też uważniej przyjrzeć Złotej Kaplicy, która powstała w latach 30. XIX wieku jako mauzoleum i pomnik Pierwszych Władców Polski. Obok katedry na Ostrowie Tumskim znajdują się tak cenne pamiątki, jak Muzeum Archidiecezjalne, urządzone w murach dawnej Akademii Lubrańskiego oraz kościół Najświętszej Marii Panny, mogący się pochwalić historią sięgającą XV stulecia. Inną atrakcją w tej części Poznania jest rezerwat archeologiczny Genius Loci, dzięki któremu można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat dawnego grodu piastowskiego.

Poznań to piękne miasto, które swą architekturą może oczarować każdego. Nie brak tu malowniczych zakątków oraz miejsc, które idealnie nadają się do wypoczynku. Kusi starówka, intryguje Jezioro Maltańskie oraz tereny rekreacyjne, które czekają tu na Poznaniaków i na odwiedzających to miasto turystów. Wszystko to sprawia, iż ten ośrodek miejski zachwyca nawet tych najbardziej wymagających gości. Kto w czasie wycieczki po Wielkopolsce poświęci mu swój czas, ten z pewnością nie będzie żałować.