Skarby Podlasia: co warto zobaczyć?

Podlasie

Co warto zobaczyć na Podlasiu?

Magiczne Podlasie ma się czym pochwalić, a czas spędzony w tej części kraju dla nikogo nie będzie czasem straconym. Zielone Płuca Polski przyciągają pięknymi lasami i rzekami, malowniczymi miasteczkami oraz wsiami, w których wciąż żyje się zgodnie z miejscową tradycją. To również wielokulturowość oraz ciekawa historia, którą z pewnością warto lepiej poznać. Gdzie warto się wybrać?

Atrakcje Podlasia

Jednym z ciekawszych punktów w programie wycieczki po Podlasiu może się okazać Supraśl – urocze miasto, znane jako kameralne uzdrowisko oraz świetny punkt wypadowy na teren Puszczy Knyszyńskiej. Supraśl to również wspaniałe zabytki, w gronie których wyróżnia się prawosławny monaster z odbudowaną po wojennych zniszczeniach cerkwią Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Spacer nad wodami Supraśli, spływy kajakowe po tej rzece oraz spacery w rejonie Rynku, w pobliżu którego wciąż zachowało się sporo drewnianych domów tkaczy, wzniesionych w pierwszej połowie XIX wieku – oto kolejne atrakcje, którymi może nas oczarować to miasto. Podlasie to również piękny Tykocin, znany z licznych zabytków oraz z pięknych widoków na dolinę Narwi. Wielkim walorem tego miasta jest bliskość dwóch parków narodowych (Biebrzańskiego i Narwiańskiego) oraz spora ilość zabytków. W czasie wycieczki po tym mieście warto odwiedzić odbudowany zamek królewski, który był oczkiem w głowie króla Zygmunta Augusta, praz barokowy kościół ufundowany przez Branickich, którego parawanowa fasada stała się jedną z wizytówek tej części Podlasia. Zachwyca tu również Wielka Synagoga, do dziś urzekająca pięknym wnętrzem oraz kolekcją judaików, dzięki którym można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat kultury żydowskiej oraz najważniejszych świąt w judaizmie.

Co ciekawego zobaczyć można na Podlasiu?

Co jeszcze warto zobaczyć na terenie Podlasia? Tatarskie wioski, czyli Bohoniki oraz Kruszyniany. Wciąż można w nich ujrzeć drewniane meczety oraz mizary – tatarskie cmentarze, na terenie których nie brak zabytkowych nagrobków. Ciekawie prezentują się też takie miejscowości, jak Krynki czy Sokółka, na ternie których również można ujrzeć wiele ciekawych zabytków sakralnych. Warto też wybrać się na spacer po słynnej Krainie Otwartych Okiennic, znanej z pięknych cerkwi (m.in. w Puchłach i w Trześciance) oraz z tradycyjnych drewnianych domów, które mogą się pochwalić pięknymi dekoracjami w postaci kolorowych okiennic. Nie lada gratką mogą się też okazać spływy kajakowe po tutejszych rzekach oraz wędrówki po tak pięknych kompleksach leśnych, jak Puszcza Białowieska czy Puszcza Knyszyńska. Tu, na Podlasiu, każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, dzięki czemu spędzi tu wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób.