Niezwykłe skarby Pogórza Przemyskiego

Pogórze Przemyskie

Choć tutejsze atrakcje turystyczne z pewnością zasługują na uwagę, wycieczki zaglądają tu niezbyt często. Przemyśl i Kalwaria Pacławska to dwa obszary, na których w zasadzie skupia się turystyka. Pozostałe tereny przyciągają miłośników tych zabytków, które znajdują się nieco na uboczu. Dzięki temu Pogórze Przemyskie ma swą wyjątkową atmosferę. Jakie zabytki czekają na jego obszarze? Na jakie atrakcje turystyczne koniecznie trzeba tu zwrócić uwagę?


Pogórze Przemyskie


Leżące między dolinami Sanu i Wiaru Pogórze Przemyskie stanowi naturalną granicę pomiędzy Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi. To owo położenie decyduje o jego krajobrazowej i kulturowej różnorodności. Pogórze Przemyskie to szereg niewielkich wzniesień, wśród których najwyższym jest Kopyśtanka (541 m. n. m.p.). Malownicze doliny Sanu oraz Wiaru sprawiają, że krajobraz pogórza może oczarować każdego.

Atrakcje Pogórza PrzemyskiegoPogórze Przemyskie znane jest nie tylko z ciekawej rzeźby terenu, ale i z ropy naftowej. Łodynia i Ropieńka to najważniejsze miejscowości z wiązane z tym skarbem, z którym o silną pozycję w lokalnej gospodarce walczą pokłady jurajskich wapieni. Łagodny klimat oraz piękne widoki to nie jedyne walory Pogórza Przemyskiego. Ta kraina może się pochwalić ciekawymi zabytkami, które są najlepszym dowodem na kulturalne bogactwo tego regionu. Piękne cerkwie, zabytki związane z prawosławnymi, grekokatolickami i Żydami to niezwykła kolekcja historycznych pamiątek, z którymi koniecznie trzeba się zapoznać w czasie wycieczki po tej części Polski. Sam Przemyśl to wyjątkowe atrakcje turystyczne, spośród których tą najsłynniejszą jest słynna „Twierdza Przemyśl”. Kuszą też zabytkowe cerkwie i kościoły drewniane. Tu najcenniejsze zabytki można ujrzeć w takich miejscowościach, jak Ulucz, Piątkowa oraz Dobra Szlachecka. Wyjątkowym skarbem Pogórza Przemyskiego jest jedyna na ziemiach polskich cerkiew obronna. Ujrzeć ją można w Posadzie Rybotyckiej. Wzniesiona w XV wieku świątynia to bez wątpienia jeden z najcenniejszych zabytków nie tylko w rejonie Przemyśla, ale i w całej Polsce. Nie brak tu również nekropolii wojennych, które przypominają o I wojnie światowej. Ciekawą grupę zabytków stanowią tu również zespoły parkowo-pałacowe, wśród których wyróżniają się te w Birczy oraz w Krasiczynie.

Różnorodność zabytków, niezwykła kultura oraz piękne krajobrazy – oto walory Pogórza Przemyskiego. Ten mało znany skrawek Polski z pewnością może okazać się ciekawym celem wycieczki, a jego atrakcje turystyczne mogą oczarować każdego miłośnika zabytkowych budowli.