Marketing internetowy w małej firmie – 5 porad, jak dobrze się promować

internetowy marketing

W każdej firmie dużą rolę odgrywa marketing. To właśnie dzięki niemu można pozyskać więcej klientów, a to z kolei przełoży się na wyższe zyski. Im lepszy będzie marketing, tym prostsza będzie sprzedaż. Promowanie firmy nie zawsze jednak przebiega według tych samych schematów – inaczej będzie wyglądał marketing w dużym przedsiębiorstwie, a już zupełnie inaczej w przypadku niewielkiej działalności, przy której dysponuje się niewielkimi zasobami finansowymi. Jak więc skutecznie wypromować małą firmę w internecie?

Mały budżet to nie problem

Wydawać by się mogło, że małe firmy nie mają szans zaistnieć na rynku ze względu na niewielki budżet. Warto jednak pamiętać, że niewielkie działalności mają swoje zalety, do których należy przede wszystkim zapotrzebowanie na mniejszą liczbę klientów, elastyczność, lepszy kontakt z klientem czy szybka reakcja na popyt. Internetowy marketing wymaga między innymi zadbania o kwestie wizualne, a więc przygotowania estetycznie wyglądającej strony internetowej z intuicyjną nawigacją. Dzięki niej klient będzie łatwo mógł zapoznać się z ofertą, a jednocześnie nabierze pewności, że ma do czynienia z profesjonalistą.

internetowy marketing

Marketing szeptany

W przypadku małych firm doskonale sprawdzi się także marketing szeptany. Wystarczy przykładać dużą wagę do jakości usług i zadbać o dobrą relację z klientami, umożliwiając im między innymi kontakt mailowy i dbając o szybkie odpowiadanie na wiadomości. Z pewnością przełoży się to na wiele pozytywnych opinii i zwiększy szansę, że osoby, które skorzystały już z danych usług, polecą je kolejnym osobom.

Internetowy marketing a blog firmowy

Przy promocji firmy najważniejsze jest jednak wykorzystanie potencjału internetu. Możliwości jest naprawdę wiele. Można na przykład zdecydować się na prowadzenie bloga, na którym zamieszczane będą pomocne wskazówki, czy ciekawe artykuły związane ze specjalizacją firmy. Pozwoli to przykuć uwagę wielu osób interesujących się danymi zagadnieniami, a także budować wizerunek firmy profesjonalnej, zaznajomionej ze wszystkimi nowościami i w pełni zaangażowanej.

Social media i reklamy

Warto też skorzystać z możliwości reklamy. Oczywiście można wybrać do tego Google Adwords, co zwiększy szanse na znalezienie wielu potencjalnych klientów, ale istnieje także możliwość skorzystania z wielu dostępnych, darmowych portali. Ogromną rolę będą odgrywać także social media. Facebook, Instagram czy Youtube dają wiele możliwości, a przede wszystkim pozwalają dotrzeć do naprawdę szerokiego grona odbiorców. W tych miejscach można dzielić się bowiem ciekawymi informacjami związanymi z branżą czy informować o nowych usługach albo produktach oferowanych przez firmę.

Geolokalizacja

Chętnie wykorzystywanym narzędziem jest także geolokalizacja, która pozwala pozyskać klientów znajdujących się w pobliżu siedziby przedsiębiorstwa. Dzięki serwisom geolokalizacyjnym i mapowaniu możliwe jest założenie wizytówki firmy, która będzie prezentować potencjalne informacje o przedsiębiorstwie, pozwoli oznaczyć jego siedzibę na mapie Google i sprawi, że lokalni klienci z łatwością wyszukają interesującą ich ofertę.