Budowa i tuning samochodów to szansa na łączenie pasji z karierą zawodową

Budowa i tuning samochodów

Liczba samochodów na polskich drogach stale rośnie. Coraz częściej nie są to już sprowadzane z Zachodu auta powypadkowe lub kilkunastoletnie, ale nowe i nierzadko zaliczane do klasy premium lub wyższej. Coraz częściej też kierowcy pragną nadać swoim pojazdom wyjątkowo indywidualnego charakteru. I właśnie z tego powodu branża motoryzacyjna potrzebuje rosnącej liczby specjalistów zajmujących się budową i tuningiem samochodów.

Specjalność Budowa i tuning samochodów

Polskie uczelnie, które jakiś czas temu wprowadziły do programów studiów specjalności w rodzaju Budowa i tuning samochodów, przeżywają dzisiaj prawdziwe oblężenie młodych ludzi pragnących rozwijać w tym kierunku swoją pasję do motoryzacji. Przykładem jest tu warszawska Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej, na której Budowa i tuning samochodów jest jedynie jedną ze specjalności na studiach inżynierskich na kierunku Transport. Oprócz niej studenci mogą kształcić się również na specjalności Budowa i eksploatacja samochodów, Logistyka transportu, Transport kolejowy oraz niezwykle popularny Transport drogowy.

Budowa i tuning samochodów
Budowa i tuning samochodów

Tuner, artysta, mechanik…

Budowa i tuning samochodów to specjalność przeznaczona przede wszystkim dla osób, którym nie obca jest zasada działania pojazdów samochodowych, ich budowa, lokalizacja i funkcjonowanie poszczególnych części i podzespołów oraz znaczenie wszystkich układów. Sam tuning wymaga jednak czegoś więcej, niż podstawowa znajomość mechaniki, jest to bowiem już niemal forma sztuki i często przejawia się on właśnie przede wszystkim w warstwie estetycznej. W końcu aby nadać autu indywidualny charakter, musimy przede wszystkim zadbać o jego wygląd. A ten nie może być tuzinkowy. Kierowca oddający swój ukochany samochód w ręce specjalisty od tuningu liczy na to, że otrzyma pojazd wzbudzający zachwyt nie tylko swoimi możliwościami, osiągami i komfortem, ale również swoim wyglądem. Dlatego od studentów wybierających specjalność Budowa i tuning samochodów wymaga się niemałego zmysłu artystycznego i wyczucia estetyki.

Zapowiedź zmian w polskiej motoryzacji

Popyt na usługi warsztatów oferujących tuning samochodowy jest niemały i można się spodziewać, że z czasem będzie tylko coraz większy. Zjawisko to możemy dziś z łatwością zaobserwować w większości krajów Europy zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszych kierowców sam fakt posiadania auta już nie satysfakcjonuje. Pragną oni, aby ich samochód był nie tylko nowy i piękny, ale też by wyróżniał się spośród wielu takich samych modeli. Kwestią czasu jest, kiedy i w Polsce zapanuje już nie tylko moda na tuning, ale by tuning stał się usługą równie powszechną, co okresowe przeglądy samochodu.